Як сказати “НЕ МОЖНА”, щоб дитина вас почула

Пам’ятайте, забороняти можна тільки дії дитини, а не почуття, не емоції. Не можна злитися, не можна плакати або боятися – все це нездійсненні заборони. Дитина, як і будь-який дорослий, має право на почуття. Інша справа, як ці почуття проявляти. Краще покажіть, яким прийнятним способом можна висловити свій гнів, роздратування, що зробити зі страхом і т.п.

Уникайте заборон.Величезна кількість «не можна» є шкідливою для повноцінного розвитку дитини. Якщо дуже часто вживати слово «не можна» або «ні», вони швидко втрачають своє значення, як і іграшка, що вже набридла. Якщо дитина маленька, – просто відволікайте її від забороненої діяльності. Поки це зробити дуже легко. Покажіть щось цікаве, запропонуйте щось улюблене і т.д. Намагайтеся запобігти ситуацій, в яких вам доведеться говорити дитині «ні». Для цього приберіть всі колючі, ріжучі предмети, закрийте на ключ сейф з документами, поставте вище скляну вазу, поставте заглушки на розетки… Щоб навіть спокуси не виникало все це чіпати. Навпаки, створюйте умови, щоб дитина могла задовольняти свій пізнавальний інтерес. Для цього залиште відкритими дверцята тієї тумбочки, в яку можна залізти, заховайте, але так, щоб дитя могло легко знайти, непрацюючий пульт від телевізора, або телефон. Залиште в полі зору дитини тільки те, що МОЖНА. Якщо уникнути заборони не вдалося: Читати далі …

Як говорити з дітьми про коронавірус

Останні події в Україні та світі значно вплинули на життя людей. Запровадження карантину, перехід дітей на дистанційне навчання, а дорослих – на віддалений формат роботи, зміна звичного режиму дня, постійне перебування вдома всіх членів родини, неможливість усамітнитися тощо. В таких умовах діти потерпають не менше, ніж дорослі, а, може, навіть і більше.

Однак, якщо дорослі в силу віку здатні адекватно сприйняти ситуацію з вимушеної самоізоляції, то дітям буває по-справжньому страшно. Виникає питання: як же заспокоїти дитину?

Тільки факти. Читати далі …