Охтирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Охтирської міської ради – остання новобудова (1991рік) за 20 років у черзі освітніх закладів. Її становлення було стрімким і помітним у розвитку міста. Підбір кадрів за розробленим рейтингом, пошук спільників у творчій праці, розробка стратегії і тактики на майбутнє керівництвом школи дали можливість навчальному закладу упевнено посісти чільне місце серед шкіл міста у творчому пошуку ефективних шляхів підвищення якості освіти, удосконалення навчальних досягнень вихованців.
У 1991 році Тронь Анатолій Васильович очолив колектив восьмирічної шко ли №3. Через рік – він директор школи-новобудови. Його син Віталій був у числі першокласників, які прийшли до цього навчального закладу.
Під керівництвом першого директора школи Троня Анатолія Васильовича було спроектовано новий вигляд подвір’я школи: розбито безліч клумб, прокладено нові пішохідні доріжки, насаджено оригінальні зелені насадження. Зараз ми з гордістю говоримо про нашу школу: «школа – сад», і вносимо до зеленого дизайну щороку нові штрихи.
Уже у 1991 році на підставі листа УВС Сумської області та обласного управління народної освіти № 1361 від 13.04.1991р. закладу було запропоновано створити клас юридичного профілю, перспективному, творчому колективу.
Заступник директора з навчально-виховної роботи Нагієвич Раїса Михайлівна відвідала юридичну академію ім. Я.Мудрого, де зустрілась із першим проректором Комаровим В.Д., але цей елітарний ВУЗ не заключав договорів про сумісну діяльність із школами. Довготривалі переговори із проректорами Національного університету внутрішніх справ м. Харкова (тоді ще ХУВС) дали результат: вони дали згоду ( Орлов П.І., Венедиктов В.С.) на методичну допомогу (посібники, програми, узагальнюючі лекції та прийняття заліків викладачами тощо).
Перший юридичний клас був випущений у 1994 році в кількості 28 учнів. Правознавство у них читав прокурор по нагляду м. Сум Добідовський О.М. Студентами юридичних вузів на державній основі стали 13 чоловік, з них 11 – курсантами. За першу сесію були відзначені подякою ректора 6 курсантів. Викладачі, які приїздили 2,5 роки до школи приймати заліки, випускні екзамени з правознавства у цьому класі, були викликані до ректора Бандурки О.М. і дали високу оцінку знанням учнів, рівню викладання правознавства в нашій школі. Це доцент Погрібний І.М., Тертишний І.М., Венедиктов В.С. (проректор по навчальній роботі), кандидат юридичних наук Влас І.І. (начальник факультету громадського порядку), Зайцев Л.О. (начальник кафедри історії держави і права), Щербаковський М.Г. та інші. Олександр Маркович разом з першим проректором університету Орловим П.І. відвідав школу, зустрівся з керівництвом, учнями, подивився матеріальну базу і лише тоді, визнавши, що ми достойні цього, 24.03.1995р. підписав договір про сумісну діяльність.
У 1997 році наша школа зайняла І місце в обласному конкурсі на кращий навчальний заклад по правовому вихованню і навчанню учнів та студентів, який проводили в Сумський ОІПОПК та управління юстиції в Сумській області. При школі діють численні гуртки та секції, дитячий самодіяльний театр, який очолює Тетяна Іванівна Лисенко.
З 2001 по лютий 2012 року школу очолювала Власенко Галина Павлівна. Було відкрито кабінет інформатики на ІІІ поверсі. Покращується матеріальна база закладу. У 2009 році за кошти міського бюджету було придбано ноутбук та проектор. Починається поступова реконструкція внутрішніх санвузлів. Але головне – школа не втрачає першості у місті, педагоги дають учням міцні знання, які в подальшому слугують міцним фундаментом у освоєнні професії. Традиційними є перемоги вихованців школи у ІІ, ІІІ етапах всеукраїнських учнівських олімпад, конкурсах, фестивалі “Ми за здоровий спосіб життя”.
У 2011 році школа №3 відзначила свій перший ювілей – двадцятиріччя!!! Присутність бувших випускників школи, першого директора Троня А.В., депутатів міської ради, керівництва міста – засвідчують повагу до історії школи.
Школа має мелодійний гімн та прапор, що розміщені у вестибюлі.
З лютого 2012 року школу очолює Ситнік Тетяна Михайлівна.
Промайнуло 20 років. Для історії – це краплина в морі, це мікромить. Для шкільного ж колективу – це довгі роки плідної праці. За цей час школа не раз підтверджувала високий рівень навчальних досягнень.
Високопрофесійні педагоги – це гордість школи, адже із дня відкриття заклад відзначався високим рівнем освітніх послуг. Як результат – вузи Сумщини, Харківщини, Полтавщини виборюють право прийняти наших кращих випускників на навчання на державній основі. Листи-подяки приходять щороку до педагогічного колективу закладу від багатьох ВНЗ України.
Історія швидкоплинна… На зміну ветеранам педагогічної праці приходять молоді, енергійні педагоги. Але не переривається зв’язок поколінь, не зникають, а примножуються традиції шкільного життя.